Stan zapalny skóry - jak go złagodzić?

07-03-2024

Stan zapalny skóry to określenie ogólnego stanu związanego z problemami skórnymi. Może pojawić się w wyniku reakcji alergicznej lub przewlekłej choroby.

stan zapalny skóry

Stan zapalny skóry

Stan zapalny skóry to określenie ogólnego stanu związanego z problemami skórnymi. Może pojawić się w wyniku reakcji alergicznej lub przewlekłej choroby. Zapalenie występuje w różnych formach np. wykwity, plamy, łuszcząca się skóra. Jeśli stan długo się utrzymuje i nie znika pomimo stosowanej pielęgnacji, powinniśmy pójść na konsultację z dermatologiem.

Przyczyny

Istnieje wiele czynników, które wpływają na rozwój stanu zapalnego. Najczęściej są to reakcje na alergię danego składnika w kosmetykach lub żywności. Wszelkie substancje drażniące mogą wywołać niepożądane efekty. Różnego rodzaju zakażenia bakteryjne także wywołują stan zapalny skóry np. grzybica, liszajec opryszczka czy półpasiec. O AZS wspominaliśmy w poprzednim wpisie i wynikiem tego schorzenia jest występujące zapalenie. Powinniśmy również zwracać uwagę na dobór kosmetyków do swojego typu cery oraz nie wystawiać się na nadmierną ekspozycję słoneczną.

Ile trwa stan zapalny skóry?

Czas trwania stanu zapalnego zależy od tego, z czym się zmagamy. W przypadku zakażeń bakteryjnych objawy powinny ustąpić po około 10 dniach. Jeśli chodzi o zmiany takie jak atopowe, to nie jesteśmy w stanie wyeliminować ich całkowicie. Pozostaje tylko wyciszenie objawów. Natomiast reakcje na składniki uczulające trwają zwykle kilka godzin, a później ustępują. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania, w jakim jest stan zapalny skóry.

Jak leczyć?

Najważniejsze jest zaopatrzenie się w preparaty, które natłuszczają miejsce zapalne. Ważne, żeby były hipoalergiczne i zawierały alantoinę, która ma działanie regeneracyjne i pobudza produkcję nowych komórek. Jeżeli zmagamy się ze stanami zapalnymi w formie wykwitów, które są wypełnione treścią, to warto użyć maści ichtiolowej. Po nałożeniu jej punktowo na kilka godzin możemy pozbyć się płynu surowiczego ze stanu zapalnego. Aby nie zostawiać tak podrażnionego miejsca, powinniśmy je czymś wyciszyć. Do tego dobrze sprawdzi się maść cynkowa, która pomoże w zasklepieniu i zasuszeniu zapalenia. 

Podsumowując, w zależności od tego, z jakim rodzajem stanu zapalnego się zmagamy, to czas trwania zapalenia może się różnić. Zwracajmy uwagę na skład produktów, które kupujemy. Nie chodzi tylko o kosmetyki, ale również o żywność. Jeśli będziemy spożywać w dużych ilościach produkty, w których jest mnóstwo barwników i konserwantów to nasza skóra nigdy nie będzie wyglądać perfekcyjnie.