Skóra atopowa

07-03-2024

Skóra atopowa to rodzaj skóry dotkniętej wyjątkową suchością, której towarzyszy uczucie swędzenia oraz zaczerwienienie. Jest najczęściej występującym schorzeniem skórnym, zwykle u noworodków, ale dotyka także osoby dorosłe.

Skóra atopowa

Skóra atopowa to rodzaj skóry dotkniętej wyjątkową suchością, której towarzyszy uczucie swędzenia oraz zaczerwienienie. Jest najczęściej występującym schorzeniem skórnym, zwykle u noworodków, ale dotyka także osoby dorosłe. AZS może posiadać zarówno okresy remisji jak i silnych nawrotów. Zależy to w dużej mierze od czynników atmosferycznych (nawroty często występują w okresie zimowym) czy od stopnia pielęgnacji skóry atopowej.

Objawy i przyczyny

Objawy, jakie posiada skóra atopowa, są dość charakterystyczne. Występuje bardzo silny świąd, któremu towarzyszy zaczerwienienie oraz mogą pojawić się pęcherzyki z płynem surowiczym. Rzadszymi objawami są np. uczucie swędzenia podczas pocenia się czy szybkie reakcje alergiczne. Przyczyny pojawienia AZS są różne, są to np.:

  • alergie
  • zanieczyszczone środowisko
  • nadmierny stres
  • wahania temperatur
  • noszenie szorstkich tkanin (wełna)

Wiele zależy także od tego gdzie mieszkamy, czy są to wielotysięczne miasta, w których funkcjonują przeróżne fabryki, czy może jednak małe miejscowości z dala od przemysłu. 

Skóra atopowa - najbardziej narażone grupy

Najbardziej podatną grupą są noworodki, dzieci i nastolatkowie. AZS niemowlęce zwykle pojawia się na policzkach, płatkach uszu i szyi. Dzieci w wieku 3-11 lat zmagają się ze zmianami skórnymi w okolicach stawów łokciowych i kolanowych. Często można zauważyć zaczerwienione plamy na dłoniach. Natomiast zapalenie u młodzieży występuje w podobnych okolicach jak w przypadku dzieci, z tym że zmiany występują również w okolicach twarzy. 

Schorzenie ma duży wpływ na jakość życia, zwłaszcza u dzieci i młodych dorosłych. Ciągła potrzeba drapania się często doprowadza do bezsenności i mocnego rozdrażnienia. Życie w szkole także nie bywa proste, ponieważ skóra atopowa sprawia, że dzieci nie są w stanie się odpowiednio skupić na zajęciach i często są nieobecne w szkole.

 

Co zaostrza AZS?

Osoby dotknięte atopowym zapaleniem skóry muszą poświęcać zdecydowanie więcej czasu na pielęgnację swojego ciała. Ze względu na to, że ich skóra jest niezwykle wrażliwa na różnego rodzaju niepożądane detergenty czy reakcje alergiczne występują natychmiast i bywają bardzo uciążliwe. Należy ostrożnie wprowadzać nowe kosmetyki, które mają jak najmniej inwazyjny skład. Unikajmy sztucznych barwników, konserwantów i parabenów jak tylko możemy. 

Skóra atopowa - jak leczyć?

Niestety do tej pory nie wynaleziono leku, który zatrzymałby całkowicie rozwój schorzenia. Jedyne co możemy zrobić to wprowadzić AZS w okres remisji, czyli stan nie obserwujemy żadnych oznak i objawów. Jeśli zauważamy początkowe objawy, powinniśmy udać się do dermatologa na konsultację. Przydatne będą także wizyty u alergologów, dietetyków czy psychologa. Oprócz tego ważne będą leki miejscowe np. kremy z ceramidami przeznaczone dla skóry atopowej.

Podsumowując, skóra atopowa to najczęściej spotykane schorzenie skórne, którego nie da się w pełni wyleczyć. Hamowanie objawów i wprowadzanie AZS w okres remisji powinno być konsultowane z lekarzem. Na rynku farmaceutycznym znajdziemy szeroką gamę maści wyciszających objawy zapalenia.