Przebarwienia skóry - rozwiązanie w kosmetykach

07-05-2024

Przebarwienia skóry - rozwiązanie w kosmetykach 

Przebarwienia skóry mogą być uciążliwe i wpływać na naszą pewność siebie. Często są one rezultatem zarówno zaburzeń hormonalnych i zbyt dużego narażenia skóry na promieniowanie słoneczne, jak i wynikiem stanów zapalnych. Sposobów, aby zapobiec przebarwieniom jest naprawdę wiele. Oprócz odpowiedniej i regularnej pielęgnacji, warto również zadbać o aspekty, które mogą na początku wydawać się nie oczywiste. Jest to między innymi zadbanie o to, aby nie narażać naszej skóry, w godzinach w których słońce świeci najbardziej. Świetnie sprawdzi się również nakładanie kremu z filtrem  szczególnie w przypadku dłuższego przebywania na słońcu. Przebarwienia to nie tylko kwestia estetyczna, ale także problem emocjonalny. Mogą one znacząco wpłynąć na naszą pewność siebie i samopoczucie. Wiele ludzi często czuje się z tego powodu niekomfortowo we własnej skórze i staraja się ukryć to pod warstwami ubrań czy też makijażu. 

Przyczyny i rodzaje

Przebarwienia skóry są efektem nadprodukcji melaniny, która jest naturalnym pigmentem skóry. Wpływ na produkcję melaniny mają czynniki takie jak promieniowanie UV, ale także znaczenie mają niektóre witaminy czy substancje mineralne. Przebarwienia mogą pojawić się w formie plamek ciemniejszych od skóry, a ich powstawanie może być związane zarówno ze stanami zapalnymi skóry, jak i nadmiernym narażeniem na słońce czy zaburzeniami hormonalnymi. Wyróżnia się kilka rodzajów przebarwień skóry. Przebarwienia skóry o podłożu hormonalnym są rezultatem zmian w równowadze hormonalnej oraz jednoczesnego narażenia skóry na promieniowanie słoneczne, zwłaszcza promieniowanie UV. Przebarwienia powstają również na skutek stanów zapalnych lub uszkodzeń skóry, takich jak urazy, alergie, atopowe zapalenie skóry czy trądzik. W celu uniknięcia ich powstawania szczególnie ważna jest pamięć o skutecznej ochronie przed promieniowaniem UV. Zapobiegnie to jednocześnie powstawaniu przebarwień skóry, które są wynikiem nadmiernego wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych. Przebarwienia skóry mogą być również dziedziczone. Objawiają się one między innymi w postaci piegów. Choć nie mamy wpływu na ich pojawienie się, możemy zmniejszyć ich intensywność poprzez odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.

Jakie kosmetyki wybierać?

Przebarwienia skóry to problem, który dzięki odpowiedniej i regularnej pielęgnacji skóry, może stać się mniej widoczny. Kosmetyki przeznaczone do przebarwień, często zawierają składniki takie jak witamina C, ekstrakt z nasturcji czy pantenol. Witamina C jest znana ze swoich właściwości rozjaśniających skórę i redukujących przebarwienia. Wpływa na hamowanie aktywności enzymów zaangażowanych w produkcję melaniny, co prowadzi do zmniejszenia nadmiernej pigmentacji skóry oraz zapobiegania powstawaniu nowych przebarwień. Regularne stosowanie produktów zawierających ten składnik może pomóc w rozjaśnieniu istniejących przebarwień, poprawie kolorytu skóry oraz zapobieganiu przyszłym przebarwieniom. Witamina C jest również skutecznym składnikiem w zapobieganiu starzeniu się skóry, poprawiając jej elastyczność i jędrność. Wiele z kosmetyków przeznaczonych do stanów przebarwień skóry zawiera również składniki nawilżające i łagodzące, takie jak pantenol, które pomagają w utrzymaniu zdrowej i gładkiej skóry. Ekstrakt z nasturcji z kolei łagodzi podrażnienia oraz przyspiesza proces gojenia się skóry. Masa perłowa jest cenionym składnikiem w kosmetykach dla cery dojrzałej ze względu na swoje działanie przeciwzmarszczkowe i liftingujące. Dzięki obfitości aminokwasów wzmacnia skórę oraz pobudza ją do szybszej regeneracji i odnowy komórkowej. Przebarwienia skóry są problem, z którym boryka się wiele osób, ale regularna i odpowiednia pielęgnacja, mogą okazać się skuteczne. Stosowanie produktów z filtrem UV może być istotne w zapobieganiu powstawaniu nowych przebarwień spowodowanych słońcem. 

Przebarwienia skóry - jak sobie z nimi radzić?

Przebarwienia skóry często powstają w wyniku promieniowania słonecznego. W celu zapobiegania powstawania przebarwień na skórze, należy odpowiednio chronić ją przed promieniowaniem UV. Zaleca się regularne stosowanie kremów z filtrem UV o wysokim SPF i szerokim spektrum ochrony. Promieniowanie słoneczne składa się z różnych rodzajów promieni, w tym UVA i UVB. UVA jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do przedwczesnego starzenia skóry i powstawania przebarwień, dlatego ważne jest stosowanie produktów, które chronią przed oboma rodzajami promieniowania. Kolejnym sposobem na przebarwienia skóry jest unikanie długotrwałego przebywania na słońcu w godzinach największego nasilenia. W tym czasie lepiej szukać cienia i ograniczać ekspozycję na słońce. Ważnym elementem ochrony przed słońcem jest również regularne ponowne nakładanie produktów z filtrem UV, szczególnie podczas długotrwałego pobytu na zewnątrz. Stosowanie kosmetyków stworzonych specjalnie w celu zmniejszenia widoczności przebarwień, również przyczyni się do uzyskania zamierzonego efektu. 

Przebarwienia a pielęgnacja 

Przebarwienia skóry to powszechny problem, który może być wynikiem różnych czynników, takich jak ekspozycja na słońce, zmiany hormonalne czy starzenie się skóry. Skuteczna rutyna pielęgnacyjna może pomóc w redukcji przebarwień i poprawie kondycji skóry. Pierwszym krokiem pielęgnacji takiej skóry jest dokładne jej oczyszczenie. Warto zacząć od zastosowania łagodnego, środka myjącego. Następnym krokiem jest użycie tonika przeznaczonego do skóry z przebarwieniami. Tonik zdecydowanie przyczyni się, do nawilżenia oraz regeneracji skóry, dodając jej świeżości. Pomoże on także przygotować skórę do dalszych kroków pielęgnacyjnych. Kolejnym etapem w pielęgnacji jest stosowanie peelingu. Peeling stymuluje naturalny proces złuszczania naskórka, co przyczynia się do redukcji grubości warstwy rogowej skóry. Dzięki temu preparaty wybielające mogą lepiej przenikać do skóry, co zwiększa ich skuteczność. Usuwanie martwych komórek i zanieczyszczeń sprawia, że skóra staje się bardziej gładka i jednolita. Na przebarwienia skóry świetnie sprawdzi się również regularne stosowanie zarówno maseczek jak i serum, stworzonych z myślą o rozjaśnianiu i ujednolicaniu kolorytu skóry. Ostatnim elementem pielęgnacji, nakierowanej na przebarwienia skóry jest użycie kremu o charakterze rozjaśniającym. Regularne i sumienne stosowanie pielęgnacji z pewnością przyczyni się do uzyskania wymarzonych efektów i przyniesie rezultaty w postaci  redukcji przebarwień i poprawie kondycji skóry.